Inspiracje

Chodzi o postawę serca, które albo wychyla się ku czemuś, co jest poza czy raczej ponad nami, albo pozostaje w ciasnym kręgu własnego »ja«.

W tym znaczeniu wszyscy jesteśmy nie do końca jednoznaczni. Prawda jest taka, że nawet ten, kto deklaruje, że kieruje się w życiu wartościami: dobrem, miłością, prawdą, czasem oszukuje samego siebie i jego wybory są nie zawsze uświadomioną mieszaniną dobra i egoizmu. Może też być odwrotnie. Nawet jeśli ktoś żyje daleko od świata wartości, to nosi w sobie głębokie pragnienie dobra. I ono może objawić się w najmniej oczekiwanym momencie” – siostra Bogna Młynarz.

Pamiętniczek?

Pisanie introspektywne to narzędzie, które pomaga poukładać sobie w głowie i sercu. Jest podobne do prowadzenia dziennika, ale dodaje też kilka technik, gdy kręcimy się w kółko. Nie przypomina metod takich jak poranne strony Julii Cameron czy strumień świadomości, które są bardzo ciekawe, ale inne. Pisanie introspektywne skupia się na relacji pomiędzy irytacją a prawdziwym pragnieniem.

Pisanie krok po kroku

Na przykład kogoś może denerwować, że inni kierują się w życiu odmiennymi wartościami niż on sam. Pytanie, na ile jest wdzięczny własnym wartościom? Do jakiego stopnia przyjął objęcia miłości czy też się w nie oddał? Czy potrafi i chce wybaczać? Takie pytania mogą wydawać się krępujące i czasem trudno odpowiedzieć na nie wprost. Techniki pisania introspektywnego pomagają je podjąć po nitce do kłębka.

Przestrzeń na to, co Twoje

Pisanie introspektywne rzadko konfrontuje człowieka wprost z jego przekonaniami – raczej pozwala mu wysłuchać samego siebie w ciszy i skupieniu w kwestiach, o których mówienie (czy samo myślenie) bywa często obarczone niewidzialną, zawstydzającą karą, która okazuje się w miarę pisania nigdy nie nadchodzić. W tej antycypacji pojawia się natomiast przestrzeń i wraz z doświadczeniem rozpoznajemy, że najlepiej wypełniają ją uczucia troskliwe – pokornie odbudowujące nadszarpnięte zaufanie do świata, siebie oraz do inności.

Przejdźmy teraz do rozpoznawania i nazywania emocji:
Koło emocji >>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *